سید احمد دارستانی فراهانی

سید احمد دارستانی فراهانی

ورود به حوزه: 18 سالگی

شروع فعالیتهای تبلیغی: 1365 در کانون فرهنگی مسجد الرسول تهرا 

اهم فعالیتهای تبلیغی: سفرهای متعدد تبلیغی در 28 استان کشور؛

سفرهای تبلیغی به کشورهایی چون: سوئد و فنلاند

دارستانی طلبه فاضل و جوانی است که رسالت خود را در تبلیغ معارف ناب مهدوی یافته است. او که از بچه­های جبهه و جنگ هم بوده، سال 67 در جبهه شیفته طلبه ای از تبار سادات می­شود و بعد از آن تصمیم می­گیرد وارد حوزه شود. به قول خودش اضافه سن داشته ولی در یکسال، دو پایه درسی را جبران می­کند و به هدفش می­رسد.

سید احمد مانند همة بچه­های بلند پرواز، عاشق خلبانی بوده و به قول خودش با آنکه درسش در رشته ریاضی فیزیک خوب هم بوده اما «پدر عشق بسوزد که ویرانه کند عالم را»!

حجت الاسلام دارستانی اکنون دانش پژوه مرکز تخصصی امامت و مهدویت است واز این بابت به خود می بالد.

آقای دارستانی چرا مرکز تخصصی مهدویت؟! مهدویت چه خصوصیتی داشت که شما را جذب کرد؟!

در این دوران که دوران غیبت امام زمان(عج) است، وظیفه ما، زمینه سازی برای ظهور آن حضرت می باشد، البته زمینه سازی برای ظهور به این معنا نیست که ظهور در زمان خود ما اتفاق بیفتد. ممکن است ده نسل زحمت بکشند تا زمینه ظهور آماده شود. درست مانند یک تیم فوتبال که اگر شرایط گوناگون مانند آماده بودن زمین و محل نشستن تماشاچی و امکانات دیگر مثل چمن و دروازه و خط کشی و عوامل تیمی مانند کادر فنی و تدارکات و حمل ونقل و تمرینهای قبلی و... نباشند، این تیم فوتبال نمی­تواند بازی کند.

در مسائل دینی هم همین وضعیت وجود دارد؛ اگر می بینیم بعد از 1400 سال شیعیان صاحب یک کشور علوی می‌شوند بخاطر زحماتی است که اولیا خدا در این سالها کشیده‌اند. حضرت امام خمینی(ره) می‌فرمایند: «اگر شیخ عبدالکریم حائری یزدی بود، همین کاری را می­کرد که من کردم» یعنی در طول سالیان دراز علمای شیعه هر یک به مقتضای زمان و شرایط موجود, نسبت به وظیفه خود آگاه بوده و زمینه‌ساز پیدایش این انقلاب بوده‌اند. در مورد ما هم همینطور است؛ شاید الآن نتوانیم ظهور را تحقق بخشیم اما می­توانیم این مسیر را برای نسل بعدی هموار کنیم و در تحقق ظهور نقش اساسی داشته باشیم. آنچه مهم است انجام وظیفه است. در جای جای مراحل زندگی ما، باید محور امام زمان(ع‍ج) باشد، اگر اینگونه باشد زمینه ساز ظهور شده ایم.

ما در همه ابعاد دین باید معرفت داشته باشیم اما به نظر من تخصّص در مهدویت نسبت به دیگر تخصص­ها ضروری­تر است و جای کار و تحقیق دارد. اکنون که در این وادی مشغول به کار شده­ام دیگر حتی فکر کارکردن در زمینه­های دیگر هم به ذهنم خطور نمی­کند، در حالی که قبل از ورود به مرکز تخصصی امامت و مهدویت شاید به فکر تخصص دیگری هم بودم.

به نظر شما آیا مهدویت یک بحث درون‌مذهبی است؟! آیا برای جهان امروز هم کارایی دارد؟!

مهدویت، بحثی است که هیچ وقت کهنه نمی شود و هر روز نو به نو شده و بر مشتاقان معارف آن افزوده می‌گردد. سال پیش آقای ری شهری آماری از مشتاقان مباحث مهدویت در حج دادند و گفتند: علمای 54 کشور از ما کتابهای حضرت مهدی(عج) را می­خواستند. مهدی(عج)، گمشدة همه اقوام و ملل است و هر کس، این گمشده را به دین و مذهب خود منتسب می­داند. مباحث مربوط به آخرالزمان و موعود ادیان، همه شاهد این مدعاست.

شما به خارج ایران هم برای تبلیغ مسافرت کرده اید. تا چه حدّ عرصه را برای گسترش معارف مهدوی آماده می­بینید؟

من به کشور سوئد جهت تبلیغ سفر کرده­ام. نمی توان گفت که آیا مهدویت در آنجا حاکم هست یا نه، چرا که در غرب به انسانها فرصت تفکر نمی دهند، یک انسان در غرب وقتی صبح از خواب بیدار می شود تا غروب مشغول کار و فعالیت روزمرّه است و بعد از فارغ شدن از مشغله کاری، وقت فراغت خود را با برنامه های بیهوده و میگساری می گذراند و زندگی را با یک روال تکراری بدون وقت فراغت و تفکر می گذراند. اگر بخواهیم به درستی دریابیم که آیا در غرب مسأله انتظار می تواند جایی پیدا کند باید ببینیم شاخصه­های انتظار در غرب وجود دارد یا نه؟ 

به نظر من آخرین چیزی که اگر انسان از او تهی شود، از حالت انتظار خارج شده، مسأله ترحم به مظلوم است یعنی انسان دلش به حال مظلوم بسوزد. ما می‌بینیم وقتی رسانه‌ها شهادت کودک فلسطینی را در آغوش پدرش، پخش می‌کنند در اکثر کشورها دنیا انزجار خودشان را از صهیونیسم نشان می دهند، با آن که فساد درغرب بیداد می کند اما با اینحال مردم غرب نمی توانند شاهد چنین ظلمی باشند.

از نظر ما امام مهدی(عج) هم برای گرفتن حق مظلوم از ظالم قیام می کند. لذا می بینیم که مردم به سمت ظهور میل پیدا کرده اند تا جایی که در این زمانه حتی حاکمان هم نمی توانند از این سیر و جریان جدا شوند و با شعارهایی مانند حقوق بشر, آزادی انسانها, نوع‌دوستی و با تظاهر به عدالتخواهی خود را در کنار مردم، جلوه می دهند. درحالی که در نسلهای گذشته حاکمان اینچنین نبوده‌اند و ذره‌ای به کرامت انسانها احترام نمی‌گذاشته‌اند ولی قدرتمندان، امروزه برای جنایات خود دنبال شعارهای انسان‌دوستانه مانند مبارزه با تروریسم می‌گردند 

امروز دنیا تشنه شنیدن کلام شیعه درباره منجی موعودی است که برای آمدن او لحظه‌شماری می‌کنند. ما باید سیر حرکتی شیعه ومعارف عالی مهدوی را به دنیا نشان دهیم، تا دریابند که احقاق حق و آزادی و عدالت واقعی در گرو چیست؟ با این آگاهی‌دهی پرده از چهره استکبار جهانی و دشمنان کنار زده‌ایم.

و سخن آخر:

توصیه من به جوانها این است که مراقب برخی آفات در مباحث مهدویت باشند و به راحتی حرف کسانی را که هیچ دلیلی برمدعای خود و هیچگونه تخصصی در این زمینه ندارند احیاناً ادعای دیدار یا نیابت یا ادعای امام زمانی می کنند، نپذیرند. به همین علت مرکز تخصصی امامت ومهدویت می تواند یک محل سالم جهت رجوع علاقمندان به مباحث مهدویت باشد که به اینجا پناه بیاورند و تغذیه شوند.

/ 0 نظر / 14 بازدید